Habar n-am de unde venea vocea aia. Şi, la drept vorbind, nici nu părea posibilă, chiar dacă Ian Gillan sau Rob Halford demonstraseră deja că sunetul emis de un gâtlej uman poate ajunge până hăt departe.
Însă era altceva să o auzi pe viu. Vocea lui Cristi Minculescu te lovea în piept, te ridica de ciuf lovindu-te de tavan, apoi îţi dădea palme să te trezeşti, strângând, ca un braţ invizibil, tot publicul în faţa scenei. Îţi dădea senzaţia că poate să facă orice cu ea, să o ducă oriunde, ca un origami împletit din sunete de cristal. Dan Cimpoieru, care a cântat alături de Minculescu în „Voltaj”, spunea că de multe ori uita să atingă corzile chitarei atunci când Cristi îşi începea voiajul spre zona sonoră rezervată liliecilor. Pe antebraţ, firele de păr i se ridicau ca nişte lănci şi mâna i se transforma într-o aripă de găină.
Niciun disc al trupei – nici măcar primul – nu poate transmite senzaţia unui concert Iris de la începutul şi mijlocul anilor 80. Trist este că au rămas doar câteva înregistrări radio din „perioada Adi Ilie” (chitarist şi compozitor excepţional), un concert-pirat din 1984 şi, din câte ştiu, nicio înregistrare video.
Pentru că, în acei ani, Iris pur şi simplu curenta pe scenă. Ei au readus la viaţă, prin şocuri electrice, rock-ul care, după plecarea celor de la Phoenix şi a lui Dan Andrei Aldea, aproape intrase în comă. Mari trupe, cum a fost „Roşu şi Negru”, au fost, nemeritat, huiduite de public, întrucât organizatorii, nedorind să încheie cu Iris – pentru ca şuvoiul de energie să nu se scurgă apoi pe străzi -, puneau formaţii mai „calme” în închidere. Şi, bineînţeles, la Iris aprindeau lumina în sală, pentru a-ţi crea senzaţia de prizonier veşnic aflat în bătaia proiectorului.
Nu întâmplător un concert Iris a stârnit un sâmbure de revoltă împotriva sistemului, în 1988, la Miercurea Ciuc. Şi nu versurile erau subversive, ci modul de a le transmite, împuşcînd cuvinte printre rafale de chitară. Cu o lovitură de picior, „Ţiganu’” proiecta stativul microfonului în sus, se căţăra ca o panteră pe boxe, ori cădea cu scenă cu tot în fosa orchestrei de la „Tănase”, sub apăsarea celor din public care săriseră să-l ia în braţe. Ţin minte cum sala bubuia ca inima unui bizon gonind, în turmă, spre prăpastie, atât de tare încât, o dată, uşile au plesnit sub apăsarea publicului. Dar câte săli mizere nu au devenit nave de luptă sub comanda amiralului electric! … Şi chiar dacă acum alte generaţii fredonează alte melodii, acele vremuri nu pot fi uitate.
Respect, Cristi, şi curaj! Ştim că ai vrut să cânţi pe 2 martie, iar asta face mai mult decât dacă am fi recuperat toate videotecile şi fonotecile anilor de tinereţe. Te aşteptăm să urci din nou pe covertă, pentru a da vechiul semnal: „Bună seara, prieteni!”.
Iris în concert, 1984 (piesa Iris, cu versurile uşor schimbate faţă de album, din păcate cu o scădere de nivel în mijlocul melodiei)
Si totusi, a fost o perioada cand Cenaclul lui Adrian Paunescu se incheia cu Iris.
La Constanta se stia clar cu ce piesa: „Valuri”
si preferata mea, unde chiar daca nu mai e vocea superba a lui Cristi, sunt luminile de care aminteai:
http://www.youtube.com/watch?v=ODsGlpNcIr0
nu sunt fan iris dar trupa era putinele din romania care era cu adevarat trupa de muzica!!! respect
AG
eu cred ca Paunescu i-a iubit sincer pe Iris, pentru ca le-a luat apararea de multe ori. Mi-aduc aminte ca la un Cenaclu, pe stadion, la Constanta, unde se stie inca de pe atunci era nocturna, la una din piesele lui Iris, daca nu ma insel „In noapte”, le-a dat ordin alora sa stinga nocturna, ceea ce s-a si intamplat de altfel, astfel ca mii de brichete s-au aprins instantaneu. A fost o seara magica.
Emiru
Stai linistit. Erau micile lui manevre pentru a castiga simpatia tribunei. Daca i-ar fi iubit, nu-l lua pe Cristi sa cante cu copiii lui. Parerea mea.
AG
Poate sa fie si cum zici tu. Pana la urma si Paunescu este un tip caruia i-a placut sa fie adulat de mase.
A avut si cateva merite. Uite iti dau un exemplu:
Prin anii 80 in perioada cenaclurilor lasa diferiti tineri, necunoscuti, sa urce pe scena sa-si arate talentul. Au fost multi care s-au lansat datorita cenaclului. Eu am avut un coleg de facultate care avea o voce deosebita. A urcat pe scena la Cenaclu, Adrian Paunescu l-a plimbat prin cateva spectacole in jud Dolj (de unde era el) si l-au vazut unii de la Filarmonica din Craiova si l-au luat in Corul Filarmonicii.
Nu stiu daca nu si Radu Gheorghe s-a lansat cu Cenaclul Flacara. Asa parca am auzit.
Emiru
Eu nu sunt de parerea asta. Mai degraba a folosit oameni tineri si talentati in scop personal si pentru preamarirea partidului.
Daca ai fi vazut documentarul cu Cenaclul, ai fi remarcat ca 75 la suta e despre el, de la poetul care compune in autocar pana la fotbalistul de geniu.
Multumesc, AG. Asteptam asta de la tine.
Noaptea, de pe primul lor album, la care raguseam:
h?v=P5Yw6S4KFf4&feature=PlayList&p=916007F14DA6F111&playnext=1&index=49
Iar de pe IRIS IV, Cine ma striga in noapte:
http://www.trilulilu.ro/SamoilaC/eb4aafc25ed760
mag
La „Cine ma striga in noapte” aveam o varianta mult mai misto, live la Sibiu in 1981, dar nu mai e de gasit.
Am primit un mesaj de la Yahoo, cum ca pe 30 martie 2009 vor inchide „Yahoo Briefcase” se va inchide. Ce e aia Yahoo Briefcase stie cineva?
AG:
Poate ca vine DNA-ul peste Yahoo.:D
un nou caz valiza?
din pacate nu am prins Iris decat dupa `89
Doc, mala
:lol:
mala
Tarziuuuu …
AG
dap, m-am prins
AG
E o optiune de la yahoo cu ajutorul careia stochezi date online. E ca un fel de hard virtual pe care poti sa il accesezi de pe orice alt calculator.
mda
pai acum stocheaza altii , normal ca a devenit inutila valiza
AG:
Pe 20 Decembrie 1989 eu umblam ca turbatul sa ajung la concert Iris. Era la Teatrul Creanga, daca nu ma insel. Din pacate nu s-a putut :(
Acum multa lume se dezice de Iris. Ca sunt prafuiti, ca nu sunt originali…
Nu stiu de ce, dar cred ca gecile de blugi pe care scria „Iris” in pix albastru spun altceva. :D
n-am gasit video :( dar merge si asta; suna bine doar la chitara.
http://www.trilulilu.ro/Cogicogi/a9740dfad5036a
Doc
In ziua eu umblam ca turbatul in serviciul de garda al armatei romane :)
nasty
Si eu oare am ceva salvat acolo? Adica, asta nu inseamna ca-mi dispar mesajele primite si trimise, nu?
un mare OM….un mare ARTIST…un mare SUPORTER al Craiovei..curaj,Cristi!
AG:
Suspectam de mult ca ai o natura belicoasa, dar acum am si confirmarea! :D
You are a warmonger!
Nu mi-a placut niciodata vocea lui Cristi… totul era super pana deschidea Cristi gura… In anii ’80 era o trupa de cartier in Militari (pe langa Poli), numita ADN, condusa de un tip cunoscut sub porecla de Shpankia… ei bine, baietii astia daca ar fi avut putin noroc, ar fi ajuns mari vedete…
AG
Din cate stiu nu are legatura cu YahooMail fiind doar o optiune a luii Yahoo asa cum e Yahoo 360 sau Yahoo Wheather. Daca ai fisiere stocate acolo descarca-le pentru ca dupa 30 martie vor fi sterse. Pentru acces folosesti contul si parola de la mail.
Oricine poate sa spuna ce doreste. La vremea aceea insa trupe rock in stare sa sustina un concert erau extrem de putine. Mai mult: nu cred ca existau mai mult de 20 trupe cu repertoriu propriu in toata tara. Iris erau cu siguranta intre acelea, iar ei au si trecut prin destule ca sa poata cinta in anii ’80. Fie si numai pentru asta ei merita admiratia noastra de azi.
Ca asta nu inseamna nimic pentru teenagerii de azi ma lasa complet rece.
Vrem-nu vrem, Iris face parte din viata noastra. E regretabil ca unii nu se uita in oglinda. Am imbatranit si noi odata cu ei (iar ei mai frumos decat Phoenix).
Nu inteleg cum puteti considera ca iris e o trupa care merita laudata… Sau Cristi Minculescu… Ce VALORI au adus ei? In ce mod au influentat mii de oameni? Mai avea si altceva in afara de muzica? (de exemplu CARACTER). Ne-am pierdut valorile si laudam artisti grosieri (nu in sens figurat)
ics
Scuza-mi intrebarea, are legatura cu subiectul, cati ani ai?
Altfel, artist e ala care-ti place tie, n-are nicio legatura cu ce intrebi tu.
Bey, am fost la unul din primele concerte Iris, in formula trio Nutu, Lechinteanu, Dumitrescu, la Polivalenta. SuperTare.
Respect pt ca azi inca mai exista.
Hang on, Cristi
@ics,ai gresit locul unde trebuie sa scrii,vezi ca alde gutza,vijelii,minuni si alti interlopi sunt pe alte site-uri,pa,nu ne mai deranja!
Adi,frumos scris, frumos ca in anii in care bateam mingea la Misu’ in curte in cupa LMV.Si mie mi-e tare dor de o sala arhiplina la „Tanase”,cu Stelian Tanase prezentator si cu IRIS pe scena.
Sa dea Dumnezeu ca Cristi sa treaca peste aceasta incercare!Dupa „plecarea” lui Sterian,Teo,Tudan,Merca,si nu-i mai enumar pe toti, valorile adevarate se numara pe degetele unei singure maini.Cristi este o parte din viata multora din noi si sper ca noi sa-i putem induce speranta si puterea de depasi impasul.
Te citesc cu regularitate si acest articol mi-a adus multe lacrimi in suflet si in ochi,in opinia mea este cel mai frumos de pana acum!
Bafta, Cristi!
J
Si eu am fost la (poate) acelasi concert. Era un melanj rock-folk-jazz organizat de Aurel Gherghel. La un moment dat a cantat Eugen Gondi cu o trupa de pusti (pe langa el) din Timisoara. Publicul nu prea le stia cu jazzul si a inceput sa murmure. Pana a inceput Gondi un solo de tobe de vreo de 20 de minute de i-a lasat pe toti masca. Revenind la Iris, formula aceea de inceput cu cei trei enumerati de tine avea ceva deosebit. Era un rock dur, cu piese preluate de la Mountain sau Cactus, piese proprii in aceeasi maniera si solouri de chitara interminabile ale lui Nutu. Dupa o vreme basistul a plecat din tara si prin la trupa s-a perindat cam toata crema rockului romanesc de atunci, in frunte cu Sorin Chifiriuc si Florin Ochescu. Intr-un final a aparut si Cristi, care, orice s-ar spune, are o voce extraordinara. Trupa de acum poate ca nu mai are aceeasi valoare, mai ales , zic eu, din cauza chitaristului cam limitat tehnic. Mult curaj si sanatate, Cristi!
@ics,
Chiar bosorog daca esti, n-ai dreptul sa ataci ( subtil oi fi vrand, dar mai ai ceva notiuni de stilistica)!
Iti dau un singur contraargument( s-ar putea sa nu stii cine sunt cei de la „iris”, cu Cristi in frunte!)
Deci, o mare Doamna a Muzicii clasice romanesti – Felicia Filip – a hotarat – ca, dintre toate trupele romnaesti – sa aleaga „IRIS”!
De ce? Pentru a canta impreuna asa cum marea soprana mondiala – Montserat Cabale – , a ales pe FREDY M. !
Chiar nu-ti spune nimic acest indiciu???
Mie/noua ne-a sugerat multe ! Din capul locului CRISTI 7all s-au detasat de ceilalti!
Noi am inteles, in primul rand, ca o Doamna de elita a Culturii & Artei omanesti, o Sotie model, cu un mariaj superb, alaturi de un sot admirabil,
nu se afisa langa o trupa, al carui NR.I era o puslama !Sau inconjurat de puslamale!
Cel putin pentru asta, si tot trebuie onorat !
Seriozitatea si bunul simt, trairile sincere ale melodiilor Domniilor lor, mesajul transmis – , toate sunt demne de admirat !
Sau ti-e necaz ca sotia ta n-ar fi capabila de un asemenea gest eroic???
S-a trezit cumva in tine gelozia lui Satan fata de Dumnezeu?
Stai bland si emptizeaza, ca ai mare noroc daca faci asta !
Sau…ia-ti jucariile si pleaca !
Cu durere si sinceritate!
***********
Cristi & sotia ta superba, ne vom ruga pentru sanatatea voastra !
Doamne, ajuta-i !
Stiu ca va place rock-ul. Si mie imi place. E drept, nu hard, dar asta nu conteaza.
Dupa anumite criterii, arta se clasifica in arta obiectiva (e inclusa si muzica, desigur, iar aici ii avem pe marii compozitori clasici) si arta subiectiva, cu referiri nenumarate la arta plastica si muzicala contemporana. Nu are rost sa exemplific, e mult de spus.
Poate va veti intreba de ce. Un raspuns simplu vi-l puteti da singuri dupa ce vizionati filmul documentar „APA” pe linkul http://video.google.com/videosearch?q=Water&emb=0&aq=f#q=Apa+documentar&emb=0&dur=3
Veti vedea cum muzica clasica si cea moderna influenteaza tot ce exista in mediul inconjurator, fluidele, apa si, prin aceasta, pe noi. S-ar putea sa va dea de gandit asupra preferintelor muzicale….
In fine, e un alt subiect, mult mai amplu si cu demonstratii stiintifice. Dar ceea ce a facut Adrian aici e excelent. Indiferent de gusturi obiective, subiective, IRIS e un reper pentru generatii intregi de oameni. Intreba cineva de valorile aduse. Poate ca din punct de vedere contabil nu se pot demonstra. Atmosfera creata de ei in anii 80 insa, ar spune multe. Fie si numai faptul ca au fost un catarg de care mereu a fluturat spiritul anticomunist al vremii si e destul.
Ar trebui ca unii oameni sa nu treaca prin incercari atat de grele. Dar poate ca Dumnezeu ii alege tocmai pe aceia care pot sa le suporte, intarindu-se astfel. Oscar Wilde spunea ca „focul intareste tot ceea ce nu poate distruge”. Iar faptul ca multi dintre voi sunteti sufleteste alaturi de Cristi, e cea mai buna demostratie ca el nu este un oarecare. Personal, desi nu se inscrie in lista preferintelor mele muzicale, apreciez totusi spiritul lor si tot ce au incercat sa demostreze in toti acesti ani de muzica romaneasca, iar lui Cristi ii doresc sa revina mai puternic! Sa ii ajute Dumnezeu!
Iar tie, Adrian, bravo!
nora:
Culmea e ca Mincu e si un sot model: se trezeste devreme, face piata si cumpara ziarele. Nu stiu de ce multi si-au format o impresie gresita despre el. Omul care se tavaleste pe scena si nici nu-i fitos. Cristi are un simt al umorului iesit din comun, e o adevarata antologie de bancuri si fan al Campioanei unei mari iubiri. Iar ca muzician ar trebui respectat mai mult, are o voce inconfundabila. Cristi e IRIS.
Iar pentru ca ai amintit de Freddie, uite-l omagiat de Cristi:
http://www.youtube.com/watch?v=p2TFBLIwrIw&feature=related
super articol,super subiect,iar tu…esti precum muzica veche,precum IRIS…nemuritor!!!
p.s:multa sanatate lui Cristi Minculescu!!!
Deci, Neica @ics,
Ia asculta, si tu melodia asta, facuta cadou noua, aici, de @mag!
Ei, ce zici ?
@mag,
Multumim mult, companionule!
Pe Fredy, noi am avut ocazia sa-l vedem – ca statuie – la Montreaux ! Orasul in care ii placea sa se duca !
Am facut poze langa el!
Nepotul stia de ce a murit si ne-a intrebat:
„Ce, buni, iti place Fredy?”
” Da, scumpete! Imi place tot ce e valoare!
Stiu si va trebui, si tu sa stii sa faci selectia valorilor, daca ai sansa sa intalnesti asa oameni !
Apoi, i-am explicat, avand in vedere, si experienta mea cu oamenii, ca ” nu exista OM,
la care sa nu afli ceva, care sa-ti placa; sa nu aiba chiar nimic BUN in el !”
Doamneeeee, abia asteapt sa vina Alex!
Crede-ma, 2mag, daca poti si daca vrei ! Stii ce va face si va spune?
-” Hai, iubire, sa te fac un criminal tango”!
[ ca el, tot ce simte ca e nezbenguit, o da pe…tango si musai trebuie sa-l ascult !!!]!
Sa aveti – tu @mag & All – un week-end cat mai implinit si sa ascutam cat mai multa muzica de-a”IRISILOR”!
Poate bunul Dumnezeu ne aude mai repede ruga de sanatate pentru „cele doua jumatati astrale”, atipice si unice , poate, care vor intra in competitie cu VIATA, vat de curand!
Domne, ajuta-i !
Mult curaj si sanatate ,dnul Cristi ,intodeauna ai fost iubit si muzica la fel.
multumim mag pt acel clip cu cristi,am si eu o intrbare era un cantaret nesuferit de politicieni parca canta melodia:..o doamne ,vino sa vezi ce-a mai ramas din noi doamne,de ce sunt suparata in sinea mea e prin faptul ca nimeni nu a mai dat vreun clip cu el,e adevarat a facut pacate ,si le-a platit dumnezeul sa-l odihneasca,dar acele melodi erau pt noi .
Mi-am tot zis să nu mă mai bag aiurea cu comentariile mele, da’ la faza cu Cristi Minculescu nu rezist..
Pentru mine el şi Dida Drăgan, sînt cele mai „tari” voci din rock-ul românesc („Valuri” e un bun exemplu).
În lumea rock-ului dacă nu eşti „adevărat” nu rezişti, iar Iris o face. Cristi a impus o „linie” care merge direct la sufletul nostru, al fanilor.
Faine concertele dar mie mi-a rămas „la inimă” vara lui ’86, la Eforie Nord. Ringul de dans era chiar lângă trupă şi noptea fierbinte, fierbinte..
A doua zi ne-a şocat vestea cu Aurelian Andreescu…cei ce au fost şi cei ce vor fi…de-ale tinereţii valuri…
(AG, pari mult mai tânăr..!?)
da-te’n porumb
La Neon, presupun …
(poza e din 1983 :) )
iep..
Sa dea Dumnezeu sa treaca cu bine, si sa revina pe scena Cristi.
Parca mai simt ca inca nu sunt destule piese scrise pentru vocea lui.
Ce ziceti de asta:
http://www.trilulilu.ro/felixsima/05301b1cfaca3f
E piesa lui Sideral Modal Quartet si daca ar prelua-o ar fi genial
AG
Mail!
adriana:
Este vorba despre Vali Sterian, un filosof.
http://www.youtube.com/watch?v=UXFD2sKyaBc&feature=related
Cele mai faine chefuri dinainte de 89 erau pe IRIS si COMPACT.
Ce vremuri adevarate. A
m crescut cu ei. A….am 41 de ani
Nu stiu cati ani ai,Adrian Georgescu, dar chiar stii despre ce e vorba cand scrii un articul,indiferent de subiect,
Iris este,neindoielnic o trupa valoroasa.I-am vazut si inainte si dupa 89.Am fost si la cenaclul lui Paunescu,de la inceputuri pana aproape de interzicerea lui.Desi ploiesteanca,nu am fost la acel cenaclu din 84 de la Ploiesti cand inconstienta lui a produs dezastrul de pe stadion.A cazut tot mai mult in propria admiratie asupra sine insusu(pleonasmul e intentionat!)Poetul s-a folosit INTOTDEAUNA de cei din jur si de imprejurari pt.a iesi in evidenta,ceea ce face si azi.Asa ca nu faceti legatura,cei care ati scris aici, intre Iris si A.P. cat despre gust,nu se discuta.Valoarea exista independent de gustul fiecaruia dintre noi.Si Iris o are,vrem-nu vrem.Ii tin pumnii lui Cristi M.si sotoei lui,evident.Vor
Noroc,iar forumistilor,cele mai bune sentimente.Lui Adi(da-mi voie sa-ti spun asa)Georgescu succes si toata admiratia.Fii curajos,scrie ce simti!Suntem multi alaturi de tine! reusi.Sunt sigura.
Scuze pentru scaparile de litere ori cuvinte,dar scriu cam in orb,nu-mi prea afiseaza corect PC-ul,in acest moment.
Deci,sunt sigura de reusita operatiei lui Cristi.
buna seara prieteeeeeeeeeeniiii!!!!!!!!!!!!
nu sunt un mare admirator al genului respectiv dar ei au tinut steagul rockului romanesc sus,ei sunt cei ce au facut istorie
pune „Floare de iris” AG ,sper sa nu vorbim de ei la trecut prea curand
http://www.youtube.com/watch?v=ODsGlpNcIr0
prezentul ? multa sanatate Cristi si te asteptam sa ne
bucuri multa vreme de acum inainte.
MAG ITI MULTUMESC,INTODEAUNA M-AM INTREBAT DE CE NU A FOST NIMENI ALATURI DE EL , eu si acuma am impresia ca a fost lucrat,deranja multa lume din politica sau stia prea multe de revolutie,isi ispasa pedeapsa dar nu-l pierdeam,pacat sincer ,astai viata cu uni ne dreapta.
Angi
Multumesc mult :D
Victor Iliescu
Iris > Compact :D
Exact IRIS, COMPACT si SEMNAL M pot sa adaug.
Adrian Georgescu
Am 22 de ani (sunt un copilandru), deci nu cunosc momentele de „glorie” ale formatiei IRIS. Am ascultat doar pe ici pe colo si nu sunt un admirator al lor. M-am hazardat un pic in ceea ce am scris, dar raman la parerea ca Romania nu are artisti in domeniul muzicii (nu ascult muzica romaneasca). Doar literatura ne-a salvat la domeniul asta. In rest, esti singurul jurnalist pe care il citesc si te apreciez pt articolele scrise
victor iliescu
Nu ascult manele si nici macar muzica romaneasca (probabil ar fi trebuit sa ma nasc in alta tara). Esti mai in varsta decat mine, dar nu ai dreptul sa faci afirmatii de genul atat timp cat nu ma cunosti (parerea mea). Si o sa remarc doar pompoasa fraza, inestetica din finalul comment-ului, care a transformat articolul lui Adrian Georgescu intr-unul lacrimogen (pt suflet)
nora
M-ai pierdut cu incoerenta, si mi-a fost imposibil sa duc la bun sfarsit comment-ul tau. Iertare.
ics
Iti spun eu numai doi, dar sunt multi: Mircea Florian si Sorin Chifiriuc. Cat despre manele – eu nu ma asteptamm sa asculti, sincer, dupa cum ai scris -, ti-ai cam „cerut-o” :)
cristi era un pusti cand a debutat la iris, cred ca in locul lui lucian chivu. erau niste baieti nebuni, la fel ca si noi, publicul de la „petofi sandor”, unde cantau saptamanal, cuplati cu marfar sau voltaj. sufletul formatiei a fost sorin chifiriuc, nutu olteanu era idolul fetelor, nelu isi avea sticla lui ascunsa printre tobe… si intr-adevar, de la concert ieseai incarcat de energie…
Nu-i iau apararea dar…s-a spus si omu’ parerea.
Ma refer la „ics”…
Daca nu ma-nsel, parca nici Iosif Sava n-avea o parere
prea buna despre muzica de genul asta…Noroc cu Petrica…
In acea „epoca de aur”, concertele cu „Iris”, „Compact”,
„Holograf” (care canta cu totul altceva !!!) erau adevarate
eliberari si-ti creau sentimentul de…libertate.
Poate as putea sa-i adaug aici si pe cei de la „Celelalte Cuvinte”
http://www.youtube.com/watch?v=0FowNI1QRfg&feature=related
Sanatate Cristi !
Salutari din Craiova de la un vechi fan IRIS
inainte de 1990 si Avatar dupa Revolutie…
Blue Lion
LAF
Mie Holograf si Compact nu mi-au placut niciodata.
AG
Nobody’s perfect… :)
xuofrgv- Thank you,urtonpk.Great site.
tjuywpq- Thank you, odsaxfb. Great site.