August 24th, 2010
Nume de cod “Dom’ Profesor”
* A fost definitivat noul regulament de ordine exterioară de la Dinamo. Loviturile libere vor fi executate de către jucătorii care au mătuşile în tribune, iar cornerele de cei care îşi sărbătoresc ziua de naştere în acea săptămână. Luna viitoare se va stabili un plan de acţiune concret pentru situaţiile în care adversarii trec cu mingea de centrul terenului.
* După negocieri îndelungate, Victor Piţurcă şi Adrian Mititelu s-au înţeles. Patronul se va muta la Severin, de data aceasta fără echipă, sub un nume fals. Are voie să răspundă la telefon, dar să nu facă declaraţii mai lungi de o silabă. Ca garanţie a depus judeţul Dolj şi ochelarii de soare favoriţi, unicat în galaxie, cu oglinzi pe dosul lentilei. Piţi a cerut contract pe cinci ani, cu obiectiv în primul an accederea în liga secundă, în al doilea revenirea pe prima scenă, în al treilea clasarea între primele 14, în al patrulea atingerea unui sfert de finală în Cupa României, urmând ca în al cincilea sezon Craiova să joace în semifinalele Ligii Campionilor.
* Se pare că schimbarea radicală a naţionalei franceze de după CM 2010 este doar o stratagemă diabolică pusă la cale pentru a-l deruta pe Mircea Rădulescu, acest Leslie Nielsen al fotbalului românesc. Selecţionata condusă de Laurent Blanc este una fictivă, cea adevărată, condusă în continuare de Domenech, pregătindu-se în mare secret undeva în Munţii Pindului. După ce FRF l-a trimis pe Riciu la Tirana să urmărească un meci care se disputa la Durres, staff-ul federal lucrează zilele acestea la detaliile paraşutării în Belarus. Planul operaţiunii cu nume de cod “Dom’ Profesor” e discutat până în cele mai mici amănunte, riscul nimeririi Rusiei fiind enorm. În cazul capturării sale, domnul Rădulescu a fost instruit să se comporte ca la emisiunile TV: să vorbească, dar să nu spună nimic.
*Pentru returul cu Hajduk, Dumitru Bucşaru le cere suporterilor să vină la stadion şi să fie al nouălea jucător al echipei.
* Nici după cinci etape, Adrian Porumboiu nu s-a prins că este filmat cu camera ascunsă, pelicula urmând să participe la Festivalul de la Cannes de anul viitor. Nu-i vorbă, actorul care-l interpretează pe Lopez Caro o face bine, juri că-i antrenor. Pentru retur, a fost contactat Marcel Iureş, care a promis că va duce echipa până la Oscar. Până atunci, vorba proverbului: “Ce iei pe grâu dai pe linte”.
Comentariu: